Tag: церар

Церар: Се надевам дека Северна Македонија и Албанија ќе почнат преговори...

Оптимист сум дека ЕУ ќе ги исполни своите ветување и се надевам дека Северна Македонија и Албанија ќе почнат преговори за членство во март,...

Димитров-Церар: Европскиот наратив е перспектива за малите држави

– Европскиот наратив за малите земји е перспектива, а владеењето на правото и почитувањето на правниот поредок е заштита во процесот на забрзана интеграција,...

Церар: Ќе биде многу лошо ако ЕУ не ги препознае напорите...

Словенечкиот министер за надворешни работи, Миро Церар, попладнево изјави дека Словенија силно поддржува почеток на преговори со Северна Македонија во јуни и дека би...

Поддршка од словенечката Влада за обединувачките политики

Премиерот Зоран Заев, претпладнево се сретна со Миро Церар, заменик претседател на Владата на Република Словенија и министер за надворешни работи.Словенечкиот заменик претседател, Церар,...

Словенечкиот премиер д-р Миро Церар во дводневна официјална посета на Република...

Делегација на Владата на Република Словенија, предводена од премиерот д-р Миро Церар, утре и задутре (3-4 април) ќе престојува во официјална посета на Република...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот