Tag: ципрас

И ЦИПРАС СИ ЗАМИНА: По поразот на изборите, СИРИЗА бара нов...

Алексис Ципрас поднесе оставка како лидер на левичарската партија СИРИЗА, објави „Ројтерс“.Се додава дека Ципрас во текот на денот ќе ѝ се обрати на...

Ципрас : За СИРИЗА се затвори голем и креативен историски циклус

За СИРИЗА се затвори голем и креативен историски циклус, циклус на позитивен придонес кон општеството и земјата, истакна лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас по...

Ципрас денеска ќе го добие мандатот за формирање Влада

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас претпладнево ќе биде примен од грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, која согласно одредбите од Уставот ќе му го додели мандатот...

Ципрас: Треба веднаш да ги направиме потребните промени

Изборниот резултат е особено негативен за СИРИЗА. Пред малку контактирав со господинот Мицотакис и му честитав за неговата победата. Битките имаат и победи и...

Ципрас телефонски му ја честитал победата на Мицотакис

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас телефонски му честитал на претседателот на Нова демократија и актуелен премиер на Грција Кирјакос Мицотакис за победата на денешните...

Ципрас до ЛГБТ+ заедницата: Институционализирање на бракот за сите парови независно...

Официјализирање на бракот за сите парови, без разлика на полот и правото да имаат деца, доколку СИРИЗА дојде на власт, најави лидерот на партијата...

Ципрас со критики до Мицотакис за доцнењето на ратификацијата на меморандумите...

Критики до актуелната грчка Влада и премиерот Кирјакос Мицотакис дека иако го почитува Договорот од Преспа, сепак на неодредено време ја одложува ратификацијата на...

Ципрас: Преспанскиот договор ја запре Турција

– Ако не постеше Договорот од Преспа, сега на нашата северна граница ќе ја имавме ситуацијата што ја имаме југозападно од нас, ќе имавме...

Средба Заев-Ципрас: Преспанскиот договор ги разувери неверниците

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерите за европски и за економски прашања Никола Димитров и Фатмир Битиќи во Атина остварија средба со поранешниот премиер на...

Ципрас: Горд сум на Договорот од Преспа, без него Турција ќе...

Горд сум што Грција ја надгради својата геополитичка динамика во петте тешки години додека бевме на власт и што зад себе остави еден многу...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот