Tag: ципрас

Ципрас со критики до Мицотакис за доцнењето на ратификацијата на меморандумите...

Критики до актуелната грчка Влада и премиерот Кирјакос Мицотакис дека иако го почитува Договорот од Преспа, сепак на неодредено време ја одложува ратификацијата на...

Ципрас: Преспанскиот договор ја запре Турција

– Ако не постеше Договорот од Преспа, сега на нашата северна граница ќе ја имавме ситуацијата што ја имаме југозападно од нас, ќе имавме...

Средба Заев-Ципрас: Преспанскиот договор ги разувери неверниците

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерите за европски и за економски прашања Никола Димитров и Фатмир Битиќи во Атина остварија средба со поранешниот премиер на...

Ципрас: Горд сум на Договорот од Преспа, без него Турција ќе...

Горд сум што Грција ја надгради својата геополитичка динамика во петте тешки години додека бевме на власт и што зад себе остави еден многу...

Ципрас: Време е да правиме историја на Балканот, наместо да бидеме...

Ако историскиот Договор од Преспа нѐ научи на нешто, тоа е дека е време да правиме историја на Балканот, наместо да бидеме заробени во...

Заев и Ципрас ја добија „Хесенската награда за мир“

Претседателот на Парламент на германската покраина Хесен, Борис Рајн попладнево на специјална церемонија им ја додели „Хесенската наградата за мир“ за 2020 на премиерот Зоран...

Ципрас: Докажавме дека во историјата на Балканот не се потребни победници...

Докажавме еднаш засекогаш дека во историјата на Балканот не се потребни победници и поразени. Доволна е почитта и силната волја за заедничка иднина на...

Ципрас: Се наоѓаме пред геополитичка закана од Турција

– Не постои сомнеж, од моментот кога постои овој масовен обид за мигрантски прилив во земјата, секоја влада ќе го стореше тоа што го...

Заев и Ципрас добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија...

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас се овогодишни добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, со...

Ципрас: Каде се борците за Македонија сега кога Мицотакис го почитува...

Каде се сите оние Македономахи (борци за Македонија)? Ги виде некој? Каде се скрија сега кога господинот Мицотакис не само што се придржува, туку...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот