Tag: чавушоглу

Чавушоглу: Денешните услови во споредба со потребите на мигрантите во 2016...

– Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека денешните услови во споредба со потребите на мигрантите во 2016 година се поинакви, и...

Димитров: Не знам која е пријателската земја посредник, но се покажа...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров не знае на која земја се алудира во однос на некои наводи дека со посредство на некоја пријателска...

Чавушоглу: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Премиерот Зоран Заев ја официјализираше поканата за лидерска средба, која како што предложи би се одржала во петок во Клубот на пратениците. Засега присуство...

Чавушоглу во Скопје на средби со Заев, Димитров и Османи

– Шефот на дипломатијата на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, по покана од министерот за надворешни работи Никола Димитров, престојува во официјална посета на Република...

Чавушоглу: Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО

Турција со нетрпение очекува да и посака добредојде на Република Македонија во семејството на НАТО, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на заедничката...

Димитров на средба со Чавушоглу во Анкара

Зајакнувањето на севкупните билатерални односи, унапредувањето на заемната соработка, како и размената на мислења за повеќе актуелни регионални прашања, се темите на кои ќе...

Меѓусебни обвинувања на Чавушоглу и Каменос

Меѓусебни обвинувања и пораки си упатија шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу и министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос.Министерот за надворешни работи на...

Чавушоглу: Турција и САД ќе воспостават механизми за нормализирање на односите

Турција и САД одлучија да воспостават механизми за нормализирање на меѓусебните односи, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу, по средбата со...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот