Tag: Чарлс Симиќ

Чарлс Симиќ добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата

Управниот одбор на поетскиот фестивал „Струшките вечери на поезијата“ одлучи годинешниот „Златен венец“ да му припадне на шеесет и деветгодишниот поет и есеист од...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот