Tag: чаршија

Изложба „Чаршијата низ фотографите и сликите” во Куршумли ан

– Во просторите на Куршулми ан во Старата скопска чаршија, вечер ќе се биде отворена изложба „Чаршијата низ фотографите и сликите”. Изложбата е подготвена...

Ганиу: Не се менува автентичноста на Чаршијата, оштетениот камен се заменува...

„Градежните активности во Старата Скопска Чаршија не се во насока да се измени автентичноста на чаршијата, туку да се замени оштетениот камен травертин со...

Ќе се уредуваат излозите на 97 дуќани во Старата скопска чаршија

Министерот за економија, Крешник Бектеши, и градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, денеска го потпишаа договорот за Проектот за уредување на излозите и рекламите...

Ќе се отстрануваат дивите тезги на Бит-пазар и Старата чаршија

Град Скопје и Општина Чаир со поддршка на еснафот на Старата скопска чаршија и Комората на трговци во Република Македонија преземаа обврска пред граѓаните...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот