Tag: челик

Америка и Европа постигнаа договор за царините на челик и алуминиум

Соединетите Американски Држави и Европската унија постигнаа договор во повеќегодишниот спор околу посебните американски царини на увоз на челик и алиминиум, рекоа највисоките американски...

Компаниите од челичната индустрија загрижени поради мерките на ЕУ

Заштитните мерки за увоз на одредени челични производи во ЕУ, по истекот на времените мерки во почетокот на февруари идната година, внесуваат сериозна загриженост...

ЕК ќе ја размисли за изземање на Македонија од анти дампинг...

Премиерот Зоран Заев телефонски разговараше со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер. Разговорот, како што соопшти владината прес-служба, доаѓа по иницијатива на премиерот Заев...

Продолжува трговската војна меѓу САД и Кина

Продолжува трговската војна меѓу САД и Кина. Денеска Вашингтон воведе нови казнени царини за кинески производи во висина од 25 проценти. Станува збор за...

ЕУ времено го ограничи увозот на челик

Како резултат на американските царини врз челикот и алуминиумот, Европската комисија од утре воведува привремени рестрикции на своја територија за челикот од трети земји,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот