Tag: Чиле

Чиле го погоди земјотрес од 5,5 степени

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Тарапака, во северниот дел на Чиле.Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од...

Левичарот со хрватски корени, Габриел Бориќ, нов претседател на Чиле

Левичарскиот политичар со хрватски корени Габриел Бориќ стана најмладиот претседател на Чиле, победувајќи го, во докрај неизвесната трка, кандидатот на крајната десница, Хозе Антонио...

Чиле повторно го „затвара“ главниот град Сантијаго

Чилеанските здравствени власти најавија вчера повторно „затварање“ на главниот град Сантијаго после едно од најголемите ширења на случаи заболени со ковид-19 од почетокот на...

Силен земјотрес во Чиле, нема информации за загинати

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтер, ја потресе крајбрежната област Кокимбо во централно Чиле, соопшти денес Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар. Засега нема информации за...

Силен земјотрес го погоди Чиле

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени според Рихтерова скала го погоди брегот на јужниот дел од Чиле, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.Засега нема информации...

Чиле ќе помилува 1.300 затвореници поради коронавирусот

Во Чиле ќе бидат помилувани околу 1.300 затвореници со висок ризик од заразување со коронавирус, откако Уставниот суд го одобри специјалниот закон, што владата...

Најмалку 120 куќи уништени во пожар во град во Чиле

Најмалку 120 куќи се уништени во пожарот што го зафатил чилеанскиот град Валпараизо, а голем дел од населението е евакуиран.Како превентивна мерка исклучена е...

Се урна чилеански воен авион со 38 лица во него

Чилеански воен авион „С-130 Херкулес“ со 38 лица во него исчезнал од екраните на радарите, но набрзо било потврдено дека авионот е урнат, пренесоа...

Тројца загинати во протестите во Колумбија

Три лица загинаа вчера во протестите ширум Колумбија, соопшти Министерството за одбрана. Во сите градови денеска дојде допроблеми во јавниот транспорт заради повикот на уште...

Чиле го менува Уставот за да ги смири демонстрантите

Чилеанската Влада се согласи да напише нов устав, со кој ќе се замени сегашниот кој потекнува од времето на диктатурата на Аугусто Пиноче, а...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот