Tag: членка

Ковачевски: Целта е до 2030 година да станеме членка на ЕУ

Владата донесе одлука за воспоставување структура за преговори за пристапување на Република Северна Македонија во ЕУ, информира денеска на прес-конференција премиерот Димитар Ковачевски.Вицепремиерот Бојан...

Зеленски: Украина „де факто“ е членка на ЕУ

Украина „де факто“ е членка на Европската Унија, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, при денешното видеообраќање во Парламентот во Луксембург, јави германската новинска агенција...

Членка на мисијата на ОБСЕ во Украина загинала во бомбардирањето на...

Украинската членка на мисијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), марина Фенина, загинала за време на руското бомбардирање на Харков, соопшти...

(ВИДЕО) Заев: Имаме Национална агенција за безбедност, како што и доликува...

– Во изминатитот едногодишен период беа направени значајни чекори на институционално позиционирање на новиот безбедносен субјект Национална агенција за безбедност. Сега имаме Агенција што...

Спасовски: Годинава 18 август го славиме како членка на најмоќниот воено-безбедносен...

Оваа година, 18 август, Денот на Армијата, синонимот и чуварот на македонскиот суверенитет и државност, го славиме и како Армија која е рамноправен член...

Ѓурчиновски: Денот на Армијата првпат го славиме како полноправна членка на...

Денес го одбележуваме 28-от роденден на Армијата, прва година како полноправна членка на НАТО на што сме особено горди. Членството во Алијансата е бенефит...

Дваесет и седум години од приемот на земјава во ОН

Денеска се навршуваат 27 години од приемот на земјава во ОН на 8 април 1993 година кога со акламација во Генералното собрание на Обединетите...

Заев: Станавме 30-та членка на НАТО, вредеше се што направивме

НАТО е наша стратешка определба од независноста на државата, безбедноста и сигурноста се важни работи, не само заради животите и здравјето на луѓето, туку...

Шекеринска: „Ќе покажеме дека не сме веќе тема на масата туку...

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, учествува на министерскиот состанок за одбрана на земјите сојузнички на НАТО денеска во Брисел и е уверена дека е...

Шекеринска: Сигурна сум дека изборите ќе ги организираме како 30. членка...

Сигурна сум дека изборите ќе ги организираме како 30. членка на НАТО Алијансата, изјави денеска на прес-конференција вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот