Tag: членка

Талески: Ќе станеме полноправна членка на НАТО пред да се одржат...

По изборот на новата Влада во Мадрид во Шпанија постојат стабилни политички услови за да ја затворат нивната ратификација на протоколот. Владата го утврди...

Следната година Северна Македонија ќе стане членка на Организацијата за црноморска...

За време на романското претседателство Северна Македонија ќе стане членка на Организацијата за црноморска економска соработка, рече шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, на...

Заев: Северна Македонија 30-та членка на НАТО, за просперитет и сигурна...

Премиерот Зоран Заев кој учествува на Самитот на НАТО во Лондон, на својот фејсбук профил објави заеднички фотографии со претседателот на САД, Доналд Трамп...

Рикер: Направивте многу, очекуваме наскоро да станете 30-та членка на НАТО...

„Северна Македонија преку Преспанскиот договор покажа пример за храбри решенија на проблемите и способност за придвижување напред кон позитивна и светла иднина. Во САД...

СДСМ: Летонија е 13 земја членка која го ратификува Протоколот за...

„Парламентот на Летонија го усвои законот со кој се ратификува Протоколот за пристапување на нашата држава во НАТО. Со тоа, Летонија е тринаеста земја...

Столтенберг во американскиот Конгрес: Северна Македонија наскоро ќе биде 30 членка...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во обраќањето пред американскиот Конрес по повод 70 години од создавањето на Алијансата, истакна дека Република Северна Македонија со...

Македонија од вчера е „де факто“ членка на НАТО Алијансата

По вчерашното потпишување на пристапниот Протокол за членство во НАТО, Македонија ќе учествува на речиси сите состаноци на Алијансата.Како што напиша националниот координатор за...

Столтенберг: Со нетрпение чекам Северна Македонија да стане членка на НАТО

„Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на Твитер исто така го поздрави усвојувањето на Преспанскиот договор во Грција.„Важен придонес за стабилноста и просперитетот на...

НАТО очекува Македонија да биде полноправна членка на пролет 2020 година

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО денеска од Брисел,  од нивниот состанок испратија силна поддршка за финализирање и примена на Договорот...

Заев на Денот на НАТО: Ние сме одлучни во намерата да...

По повод денот на НАТО, Канцеларијата во Скопје организираше свечен прием на кој се обратија капетанот Горазд Бартол, шеф на Канцеларијата на НАТО во...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот