Tag: шведска

Грција и Шпанија го ратификуваа приемот на Шведска и Финска во...

Шведската министерка за надворешни работи Ен Линде им се заблагодари на Грција и Шпанија што го ратификуваа приемот на Шведска во НАТО, заедно со...

Турција нема да го поддржи приемот на Шведска и Финска во...

Турција нема да го поддржи приемот на Шведска и Финска во НАТО додека тие држасви не ги исполнат своите обврски во врска со борбата...

Сенатот на САД го поддржа влезот на Финска и Шведска во...

Американскиот Сенат ја одобри резолуцијата за ратификација на членството на Финска и Шведска во НАТО, чија цел е зајакнување на Алијансата во време кога...

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на...

Собранието на Република Северна Македонија, денеска напладне ќе ја одржи 82. седница, на чиј дневен ред, меѓу другите, се ратификациите на протоколите за пристапување...

Земјите-членки на НАТО ги потпишаа пристапни протоколи за Шведска и Финска

Триесет сојузници на НАТО денеска го потпишаа пристапните протокол за Финска и Шведска со што е овозможено тие да и се придружат на Алијансата...

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат...

НАТО ги покани Шведска и Финска да станат членки на воената алијанса, се вели во заедничката изјава објавена денеска на Самитот на НАТО во...

Во пресрет на самитот на НАТО, Ердоган со лидерите на Шведска...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе присуствува на состанокот со лидерите на Шведска и Финска во вторник, пред самитот на НАТО во Мадрид, изјави...

Нинисто: Финска нема да влезе во НАТО без Шведска

Финска нема да влезе во НАТО без Шведска, изјави финскиот претседател Саули Нинисто на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вчера во Хелсинки.„Велам...

Ердоган бара „конкретни мерки“ од Шведска и Финска за влез во...

Главниот советник на турскиот претседател му рекол на својот американски колега дека Турција сака „конкретни мерки“ во однос на, како што ги нарекува, „терористичките...

Педро Санчез: „Шведска и Финска ќе бидат на самитот на НАТО...

Шведска и Финска, кои минатата недела ги поднесоа своите официјални кандидатури за членство во НАТО, ќе присуствуваат на самитот на Алијансата во Мадрид во...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот