Tag: шеќер

Бектеши: Се замрзнува маржата на лебот, шеќерот и зејтинот на 5,...

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за економија донесе Одлука за определување на највисока трговска маржа на основните прехранбени производи во трговијата...

Германски лекари: На децата под две години да не им се...

Речиси сите уживаат во слатките, а особено децата, но за да се спречат нездравите навики во исхраната кои се формираат во детството, треба да...

Соковите со малку шеќер подобро го дехидрираат телото отколку водата

Општоприфатеното мнение вели дека водата најдобро оджеднува, но како што се наведува во новото истражување на шкотскиот Универзитет Сент Ендрјуз, има еден друг пијалак...

На децата давајте им помалку шеќер

На децата треба да им се дава што помалку шеќер и што повеќе овошје, се вели во истражуавање на Кралскиот колеџ за педијатрија во...

Продукти што го регулираат шеќерот во крвта

Општопознато е дека слатките искушенија не се за луѓето кои страдаат од дијабетес, па дури и за оние кои не се заболени, но имаат...

Лажица мед секој ден

Иако медот од секогаш важел за здрава храна, многу нутриционисти го сврстуваат во групата на намирници кои треба да се одбегнуваат за време на...

Времето во кое се будите во текот на ноќта, покажува од...

Влијанието на одреден период од денот на човековиот организам е прашање кое се повеќе ја окупира јавноста на светските медицински експерти, а системот на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот