Tag: шиити

Пет мртви и 10 ранети во вооружен напад на пазар во...

Вооружени лица отворија оган на пазар во југозападниот ирански град Изех, при што загинаа најмалку пет лица, меѓу кои една млада девојка, а беа...

Авганистан: Во напад на џамија 29 мртви, десетици ранети

 Бомбаш-самоубиец уби најмалку 29 лица и повреди уште десетици откако се разнесе во шиитска џамија во Авганистан.Бомбашот влегол во големата џамија - во западната...

Двоен удар на Техеран: Убиени 12 луѓе, ранети 39

Само еден ден откако властите во Техеран апелираа на меѓународната заедница посложно и поинтензивно да стане против екстремизмот, денес се убиени 12, а ранети...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот