Tag: ширење

Истражување: 12 лица шират две третини од тврдењата за опасностите од...

 Две третини од информациите за опасностите од вакцините на социјалните мрежи ја шират само 12 лидери на онлајн јавното мислење, кои имаат голем број претплатници и...

Бела куќа: Фејсбук не прави доволно за да го запре ширењето...

Фејсбук не прави доволно за да го запре ширењето лажни тврдења за Ковид-19 и вакцините, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.Фејсбук, кој е...

Научници од Џорџија: Откривме лек кој го спречува ширењето на коронавирусот...

Истражувачите од Државниот универзитет во Џорџија тврдат дека откриле антивирусен лек кој се зема орално и во рок од 24 часа спречува луѓето кои...

СЗО: Ковид-19 се шири со невидена брзина со наближување на зимата

Светската здравствена организација предупреди дека Ковид-19 се шири со алармантно висока брзина во делови на северната хемисфера, неколку месеци пред зимската сезона на грип.–...

Течноста за уста значително го намалува ризикот од ширење на Ковид-19

Миењето со течност за уста значително може да го намали ризикот од зараза со новиот коронавирус, покажуваат резултатите од истражиувањето на германските научници од...

Студија: Новиот коронавирус можно е да се ширел во Кина од...

Новиот коронавирус можно е да се ширел во Кина од август 2019 година, според студијата на Харвард школата за медицина. Нивните тврдења се засновани...

СЗО: Асимптоматските случаи ретко го шират новиот коронавирус

Луѓето кои немаат симптоми на новиот коронавирус ретко ја шират инфекцијата, изјави епидемиологот на Светската здравствена организација, Марија Ван Керх.– Врз основа на податоците...

Би-Би-Си: Иранска авиокомпанија го ширела вирусот на Блискиот Исток

Иранската авиокомпанија „Махан ер“ , поврзана со Иранската револуционерна гарда, превезувала патници заразени со Ковид-19 и со тоа допринела во ширење на вирусот на...

Трамп: Кина можеше да го спречи ширењето на Ковид-19 во светот

Претседателот на САД, Доналд Трамп тврди дека Кина можела да го запре новиот коронавирус пред да се прошири во светот и оти американската администрација...

Бразилската Влада упати апел до медиумите да не шират страв

По телевизискиот прилог за масовна гробница во близина на градот Манауса во бразилската џуннгла, секретарот на бразилската Влада Луиз Едуардо Рамос апелираше медиумите да...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот