Tag: штета

ОГРОМНИ ШТЕТИ: Поплавите во Словенија убија шест луѓе и уништија куќи,...

Штетите од катастрофалните поплави во Словенија ќе достигнат неколку милијарди евра, изјави вчера премиерот Роберт Голоб.Најлошите поплави досега во Словенија убија шест лица, однесоа...

ОПАСНО ВРЕМЕ: Ветрови, град и силен дожд во Италија, најмалку 110...

Најмалку 110 лица се повредени во невремето што во средата доцна вечерта го зафати северот дел на Италија.Погодени се делови од североисточната провинција Венето,...

ПОСЛЕДИЦИ: Штрајкот на работниците на „УПС“ ќе ја чини американската економија...

Десетдневниот штрајк на работниците на „УПС“, компанија која доставува пратки во земјите низ целиот светот, би можел да ја чини американската економија 7,1 милијарди...

Експерти: Косово може да загуби 500 милиони евра од санкциите од...

Околу 500 милиони евра се претпоставува дека ќе загуби Косово од мерките кои ги презеде меѓународната заедница, поради одбивањето на Владата на Албин Курти...

Штетата од уличните немири во Франција се проценува на над една...

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе се сретне со повеќе од 200 градоначалници на градовите што го издржаа бранот насилство што ја потресе земјата,...

Силно невреме во северозападна Италија

Неколку лица се повредени во силното невреме што го зафати северозападниот дел на Италија и предизвика материјална штета.Во близина на Милано вчера беа...

Германската економија претрпе големи штети од почетокот на пандемијата

 Германската економија претрпе огромни штети од почетокот на пандемијата, соопшти денеска Институтот за германска економија (ИВ) во Келн.– Од почетокот на пандемијата, германската економија...

Потрес со магнитуда од 6,2 во океанот кај Калифорнија

Силен потрес, со магнитуда од 6,2 според Рихтер, забележан е во Пацифичкиот океан, западно од американската сојузна држава Калифорнија. Епицентарот на потресот, како што јавува...

Штетата од шумските пожари наскоро ќе ја почувствуваме

Човекот и шумите отсекогаш биле поврзани со нераскинлива врска на меѓусебна зависност и надополнување, но за жал таа врска ја губиме со нашите постапки...

Јапонија: Земјотрес го „испразни“ Олимпиското село

Земјотрес со јачина од шест степени по Рихтер го погоди крајбрежјето на областа Ибараки во Јапонија. Епицентарот на земјотресот бил во Тихиот океан. Како што...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот