Tag: штип

Почна наплатата на двете нови патарини на автопатот Миладиновци – Штип

Од денеска почнува наплатата на двете нови патарини, Преод и Кадрифаково на автопатот Миладиновци – Штип. Јавното претпријатие за државни патишта соопшти дека на...

Благ пад на новозаразени со корона вирус

Епидемиолошката состојба со Ковид-19 и вчера слична на претходните денови. Бројот на починати останува околу 30 дневно, но има мал пад на бројот на...

Поради пожар затворен патот Штип-Кочани, гори и во кумановско и прилепско

Магистралниот пат Штип-Кочани вечерва, од 21 часот, е во прекин во двата правци поради пожар во кој гори стрниште и ниви и се шири...

Македонско-унгарски бизнис форум во Штип

Македонско-унгарски бизнис форум на кој ќе учествуваат компании од секторите енергетика, фармација, информатика, градежништво и туризам денеска ќе се одржи во Штип во организација...

Во Штип пристигнаа 1.000 дози на „Фазјер“

Во штипскиот вакцинален пункт од денеска почна аплицирање на прва доза на вакцини. Дијана Коцева-Миланова одговорен лекар на пунктот во салата „Јордан Мијалков“-Штип за...

Пуштен во употреба дел од експресниот пат Штип – Радовиш (во...

Обраќања на премиерот Зоран Заев, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми и шефот на...

Ковидот и снегот спречија вековна традиција на штипјани

Снегот кој интензивно паѓа, но и забраната за собири ги спречи штипјани да се искачат на тврдината Исар.Празникот Свети Четириесeт маченици или меѓу штипјани...

Штипјани втора година по ред не се искачуваат на тврдината Исар

– Снегот кој интензивно паѓа, но и забраната за собири ги спречи штипјани да се искачат на тврдината Исар.Празникот Свети Четириесeт маченици или меѓу...

Заев: Чест ми е што ја добив довербата, но со тоа...

Премиерот Зоран Заев денеска од Штип порача дека со довербата за неговата Влада што ја доби вчера во Собранието, расте и неговата одговорност да...

Министерот Филипче на поставување на модуларната болница во Штип

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска ќе ја посети Клиничката болница во Штип. Повод за посетата, како што соопшти неговиот Кабинет, е поставувањето на модуларната...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот