Tag: шумски пожар

Евакуирани 60.000 луѓе поради шумски пожар во Калифорнија

Поради шумскиот пожар евакуирани се 60.000 луѓе во јужна Калифорнија, а поради силниот ветер исклучена е електричната енергија во неколку стотици илјади домови за...

Евакуирани 50 000 луѓе поради шумски пожар во Калифорнија

Државната противпожарна служба на Калифорнија рано утрово нареди евакуација на 50.000 луѓе од населбата северно од Лос Анџелес, поради шумски пожар во областа.За неколку...

Локализиран шумскиот пожар над Иловица, Струмичко

– Шумски пожар во кој е зафатена нискостеблеста шума избувна вечерва над селото Иловица, Општина Босилово.Според информации од Територијалната противпожарна единица Струмица, пожарот е...

Голем шумски пожар над езерото „Младост“, вклучени и авионите на ДЗС

Голем шумски пожар, кој изби утрово во 11:30 часот над велешкото езеро „Младост“, сеуште е активен.Зафатена е борова шума, а поради опасноста да ги...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот