Tag: Џорџија

Во Џорџија отворена истрага за телефонски притисок од Трамп за пресврт...

– Изборната комисија на американската сојузна држава Џорџија и официјално отвори истрага за телефонскиот разговор во кој поранешниот претседател Доналд Трамп вршел притисок врз...

Делови од скандалозниот разговор на Трамп со државниот секретар на Џорџија

Делови од скандалозниот разговор на американскиот претседател Доналд Трамп со државниот секретар на Џорџија, републиканецот Бред Рафенспергер, во кои тој му ласка, го моли,...

„Дизни“ ќе ја бојкотира Џорџија, поради законот што забранува абортус

Филмската продукциска куќа Дизни може да престане со снимање свои филмови на територијата на американската сојузна држава Џорџија, ако таму влезе во сила законот...

Победа на републикански кандидат на „референдум за Трамп“

Републиканката Карен Хендл однесе победа на вонредните конгресни избори во американската сојузна држава Џорџија, кои многу политички аналитичари ги доживеава како референдум за претседателот...

Во САД од торнадо загинаа 15 лица

Американската Национална метеоролошка служба денес најави дека на југоистокот на САД ќе продоли налетот на врзи и силни бури, вклучувајќи и торнада, во кои...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот