Tag: 1

Горивата поскапи за денар до 1,5 денари

Цените на бензините од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 1,5 денари за литар, а дизел горивата поскапуваат за еден денар, одлучи денеска Регулаторната...

Во Словачка тестирани 1,3 милиони луѓе, 0,77 отсто позитивни

– Вкупно 1.303.949 лица беа тестирани за коронавирусот за време на скрининг тестот низ Словачка во саботата, при што 9.979 или 0,77 проценти се позитивни...

МТСП: Пензионерите со јануарската пензија добиваат зголемени пензии за 1.2%,...

Пензионерите со јануарската пензија ќе добиваат поголема пензија по основ на усогласување на пензијата со порастот на трошоците за живот кои во второто полугодие...

Од Ковид-19 во светот починале над 1,9 милиони луѓе

Последните податоци  во светот покажуваат дека од последици на коронавирусот починале повеќе од 1,9 милиони луѓе.Најголем број смртни случаи се потврдени во САД –...

„Алкалоид“ исплати новогодишен надомест од 25.000 денари за вработените, за заедницата...

– Компанијата „Алкалоид“ исплати новогодишен надомест од 25.000 денари за своите вработени и донираше 1,2 милиони евра за заедницата во 2020 година.– Во контекст...

1,56 милијарди маски досега има во океаните, последиците врз морскиот живот...

Се проценува дека 1,56 милијарди заштитни маски завршиле во океаните ширум светот годинава поради пандемијата на Ковид-19, што има сериозни последици врз морските животни...

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

– Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“.Во моментов...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот