Tag: 2021

Наталитетот намален за два проценти во 2021 година

Бројот на живородените деца во 2021, во споредба со минатата година, е намален за два проценти. Во Република Северна Македонија минатата година се родени...

Светска банка со подобрена прогноза за растот на БДП на земјава...

 Светската банка (СБ) ја зголеми прогнозата за растот на БДП на Северна Македонија во 2021 година од 3,6 отсто на 4,6 отсто, благодарејќи на...

Локални избори 2021: Професионално, непристрасно и избалансирано

Медиумската информативна агенција – МИА во текот на изборната кампања за Локалните избори ќе работи врз основа на програмските начела – професионално, непристрасно, избалансирано...

Заев: Економијата е жива и стабилна

Полнењето на државната каса оди според планираното, приходите се на повисоко ниво од преткризниот период од минатата година, а добрата кондиција на буџетот во...

„Алкалоид“ за своите вработени исплати регрес за годишен одмор за 2021...

Со одлука на Управниот одбор на „Алкалоид“ АД Скопје, во март 2021 година е одобрен и исплатен регрес за користење годишен одмор за вработените...

Објавен конкурс за попишувачи и реонски инструктори за Пописот 2021

– Државниот завод за статистика денеска објави конкурс за пријавување на кандидати за реонски попишувачи и реонски инструктори кои во периодот од 1 до...

Усвоена Програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021 година

Владата на денешната 38-ма седница ја прифати Предлог-програмата на Министерството за здравство за задолжителна имунизација на населението во Северна Македонија за 2021 година во...

Пописот е статистичка, а не политичка операција и тој ќе се...

„Пописот е статистичка операција и во многу наврати го кажуваме тоа. Нашиот опонент гледа на сето ова како на политичка операција и верувам дека...

Најдобри градови за работа од дома за 2021 година

Сѐ повеќе луѓе кои работат од дома поради пандемијата со Ковид-19, естонската престолнина Талин е најдобриот град во светот за работа од дома, според...

Германците со песимизам ја дочекуваат 2021 година

– Германците со песимизам ја дочекуваат 2021 година, покажува истражувањето на институтот „ЈуГов“, јави ДПА.Само еден од четворица, или 26 проценти од испитаниците очекуваат...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот