Tag: 23 октомври

23 октомври, Денот на Македонската револуционерна борба неработен за сите...

Денот на Македонската револуционерна борба,  23 октомври (сабота), е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална...

Со положување цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев одбележан 23 Октомври

Делегации на Собранието, на Владата и на кабинетот на претседателот на државата денеска положија цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во...

Петок, 23 oктомври, неработен ден за сите граѓани

По повод Денот на македонската револуционерна борба, петок, 23 oктомври, ќе биде неработен за сите граѓани на државата согласно Законот за празници, соопшти Министерството...

Владата на РМ го одбележа 23 Октомври: Храброста на нашите револуционери...

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од министерот задолжен за подобрување на инвестициска клима за домашните компании Зоран Шапуриќ, по повод празникот „Ден...

Делегација на Владата ќе положи цвеќе во чест на 23 Октомври

Делегација на Владата утре ќе положи венци со свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод „Денот на...

ВМРО-ДПМНЕ со реакција за укинувањето на државната награда „23 Октомври“

Недолично и срамно е Министерството за култура за својата неодговорност и непочитување на законските прописи вината да ја префрлува на политичка партија, велат од...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот