Ведро и студено време со снег на повисоките места

Времето денеска ќе биде стабилно и суво.

Преку денот ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност.

Утринската температура ќе се движи од минус 10 до два, а дневната од минус два до шест степени.

Во Скопје слично време, со утринска температура до минус пет и со дневна до три степени.

За време на Новогодишната ноќ ќе биде ведро и многу студено со температура од минус 14 до минус шест степени.

Сообраќајот низ државата се одвива по претежно влажни коловози.

Снег врне во Крива Паланка, Маврово и на планинскиот премин Ѓавато, а во Источна Македонија дува засилен ветер.

Според информации од Автомото сојузот на Македонија, на граничните премини нема задржувања за влез и излез од државата.