Сириската војска повикува на евакуација на Алепо

Воените сили на Сирија соопштија дека ќе го намалат бомбардирањето на Алепо за да може цивилното население од бунтовничките делови на градот безбедно да се евакуира.

Соопштението е прочитано на државната телевизија после 16 дена воени напади на Алепо во кои загинаа преку 300 лица и се оштетени болници и водовод, наведува агенцијата АП.

Обединетите Нации објавија сателитски снимки на кои се гледа размерот на руско-сириското бомбардирање на Алепо, после прекинот на примирјето од пред две недели.

Портпаролот на Белата куќа, Џош Ернст, рече дека фотографиите се „длабоко разочарување“, додавајќи дека е трагично што не се претерано изненадени од случувањата.

Бунтовниците и меѓународните набљудувачи ја обвинуваат сириската влада дека се обидува насилно да се раселат подрачјата кои не се лојални на претседателот Башар ел Асад.