Формирани двојките за плејоф и плејин во НБА-лигата

LinkSense.mk

Регуларниот дел од сезоната во НБА-лигата заврши и познати се двојките за плејоф и плејин турнирот.

Најпрво ќе се играат мечевите од плејин од утре до 21 мај, а потоа стартува разигрувањето за трофејот.

Победниците од дуелите Лејкерс – Голден Стејт и Бостон – Вашингтон ќе бидат седми носители на Западот, односно Истокот, а поразените ќе имаат уште една шанса да изборат плејоф соочувајќи се со подобрите од пресметките Мемфис – Сан Антонио, односно, Индијана – Шарлот.

Плејофот започнува на 22 мај.

Западна конференција:
Јута (1. носител) – победник од Мемфис/Сан Антонио – Лејкерс/Голден Стејт (8.носител)
Клиперс (4) – Далас (5)
Денвер (3) – Портланд (6)
Феникс (2) – победник од Лејкерс/Голден Стејт (7).

Источна конференција:
Филаделфија (1) – победник од Индијана/Шарлот – Бостон/Вашингтон (8)
Њујорк (4) – Атланта (5)
Милвоки (3) – Мајами (6)
Бруклин (2) – победник од Бостон/Вашингтон (7).