Tag: август

Филипче: За конкретни мерки ќе разговараме подетално во август

Нема да имаме друга можност освен да воведеме некаква форма на рестрикција. За мерките е разговарано и дополнително ќе разговараме со цел да го...

Даниловски: Се навестува новиот бран од делта сојот што може да...

„Бранот од делта сојот почнува. 14-дневната инциденца на 100.000 веќе е 13, иако сме се уште зелена зона. Претпоставувам дека кон средината на август...

Во Бразил најголем број новозаразени од август

– Во Бразил се регистрирани 53.453 новозаразени лица, што е најголем број на нови случаи на коронавирусот регистрирани за еден ден од средината на...

Каматите во август намалени и кај кредитите и кај депозитите

Просечната каматна стапка на кредитите во август годинава изнесува 4,73 проценти и бележи месечен пад од 0,002 и годишен од 0,04 п.п., објави Народната...

Банките предвреме ќе ја исплатат августовската пензија, пензиите достапни од 26...

Банките и овој месец предвремено ќе ја извршат исплатата на августовските пензии, информираат од Македонската банкарска асоцијација.Сите пензионери кои поседуваат дебитни картички, во среда,...

Села и Гаши ја прифатија поканата на Ахмети, но не за...

Алијансата за Албанците и Алтернатива ја прифатија поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со лидерите на партиите од албанскиот политички...

До 31 август продолжена забраната за влез во Грција за државјани...

Забраната за влез во Грција за државјани на трети земји е продолжена до 31 август 2020 година, согласно заедничката одлука на министрите за цивилна...

Студија: Новиот коронавирус можно е да се ширел во Кина од...

Новиот коронавирус можно е да се ширел во Кина од август 2019 година, според студијата на Харвард школата за медицина. Нивните тврдења се засновани...

„Монструм“ продолжува на 31 август

Судењето за случајот „Монструм“, продолжува на 31 август, со сослушување на заштитениот сведок од страна на Судот.Во текот на денешното сведочење во Кривичниот суд...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот