Tag: Авиони

Затворен воздушниот простор, Швајцарското небо без авион

Полетувањата и слетувањата на швајцарските аеродроми се прекинати поради технички проблем во системот за контрола на летање, соопшти швајцарската агенција која обезбедува услуги за...

Кина покажа воен брод кој открива невидливи авиони

– За време на последните вежби во Жолтото Море, кинеската воена морнарица покажа воен брод од нова генерација, опремен, меѓу другото, со радар што...

Новите авиони боинг 737 макс добија сертификат

– Авионите боинг 737 макс, произведени по март 2019 година, добија сертификат за летање од американската Федерална агенција за контрола на летање (ФАА).Агенцијата на...

„Боинг“ ја намали прогнозата за побарувачка на авиони во следните две...

– Американскиот производител на авиони „Боинг“ ја намали 20-годишната прогноза за побарувачка на нивните авиони, бидејќи економските превирања предизвикани од пандемијата на коронавирусот негативно...

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

– Патничките авиони, како што предвидуваат стручњаци, во блиска иднина ќе може да летаат во формација како што тоа го прават птиците во јато.Според...

Русија до 2021 година ќе произведе стелт авион

Русија работи на прототипот на првиот стелт авион, а за проектот е задолжена државната корпорација „Јунајтед авиони“.Стелт авионот треба да биде готов следната година....

Најбезбедни и најточни авиокомпании во светот

Дејли мејлАеродромот Александар Пушкин Москва – Шереметјево е прогласен за најточен меѓународен аеродром во светот, а руската компанија Аерофлот за светски авиопревозник кој најмалку...

Поради магла отежнат сообраќајот, реализирани само четири лета на скопскиот аеродром

Маглата која утринава ја има по котлините и планинските превои го отежнува сообраќајот низ државата.Намалена видливост има на неколку патни правци, а на скопскиот...

Велика Британија и Турција ја забрзуваат работата на проектот за производство...

Турција и Велика Британија се договориле да ја забрзаат работата на проектот за производство на авиони ловци, соопшти министерот за надворешни работи на Турција,...

„Катимерини“: Грчките воени сили се во состојба на подготвеност

Грчките вооружени сили се во состојба на подготвеност поради продолжување на можен турски „провокативен” настап во источниот Медитеран, објави грчкиот весник Катимерини.Според грчкиот весник,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот