Tag: агенција

Четири компании заинтересирани за учество на тендерот за 5Г

„Компаниите Неотел, Битстрим Мобиле, Македонски телеком и А1 Македонија до Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) испратиле писма за искажување интерес за учество на тендерот...

Се зголемува притисокот врз американска федерална агенција да одобри пренос на...

Малку познатата федерална агенција на САД, Управата за општи работи (ГСА), е најголемата пречка за нови напори за борба против коронавирусот, изјави синоќа  новоизбраниот...

Смена на директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот...

– Смена на директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот бараат Здружението на угостителство и туризм при Стопанската комора на Македонија, Туристичкоугостителската...

АМВУ ги осуди заканите на директорката на Агенцијата за европски образовни...

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги осудува заканите со тужба од страна на директорката на Националната агенција за европски образовни програми и...

Агенција за филм: Нема конфликт за интереси, антикорупциска ќе ја стопира...

 Инспекцискиот надзор на Министерството за култура што постапуваше по пријавите од страна на Милчо Манчевски, за наводен конфликт на интереси во Агенцијата за филм,...

Препораки од Агенцијата за пошти за безбедно онлајн купување и сигурна...

– Настанатата ситуација со кризата со коронавирусот придонесува со забрзан чекор да се поттикне електронската трговија и во нашата држава, па во таа насока...

Поднесено обвинение за злоупотреба во Агенцијата за филм

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став...

Ерол Муслиу – нов директор на Агенцијата за разузнавање

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски го назначи Ерол Муслиу за нов директор на Агенција за разузнавање, информираат од кабинетот на шефот на...

АВМУ: Можен клиентелизам на медиум кон власта

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), при последната редовна проверка на почитувањето на законските одредби за сопственичка структура и медиумска концентрација извршена на...

Македонските разузнавачи ќе се обучуваат за оперативното делување и собирање податоци

Професионализација на вработените во Агенцијата за разузнавање како и департизација на разузнавачката заедница, е целта на новиот курс што денеска започна за вработените во...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот