Tag: акциза

Измените на законите за ДДВ и за акцизи пред пратениците

Во 15 часот денеска треба да почне собраниската седница на чиј дневен ред единствени точки се измените и дополнувањата на Законот за данокот на...

Намалени акцизи, ДДВ и субвенции за справување со енергетската и ценовната...

Со 26 мерки за помош на граѓаните и компаниите, во вредност од 400 милиони евра, ќе се ублажуваат последиците од економската криза и руско-украинскиот...

ВМРО-ДПМНЕ: Зголемувањето на акцизата на горивата може да предизвика ценовни шокови...

Скопје, 28 април 2020Македонските граѓани се сочуваат со најсериозната криза од осамостојувањето, дури 78% од работниците во земјава се лично погодени од корона кризата.Над...

Транспортерите на протест – наместо зголемена акциза бараат да се воведе...

– Асоцијацијата на здруженија на работодавачи на превозните трговски друштва во државава Макам-транс за денеска напладне најави протест со барање да се укине Уредбата...

ВМРО-ДПМНЕ: Зголемената акциза за горивата ќе падне директно на товар на...

Скопје, 23 април 2020Владата на СДСМ работи на штета на граѓаните и во услови на економска криза ги зголемува давачките кон државата.Зголемената акциза за...

СДСМ: Зголемувањето на акцизата за гориво за три денари е антикризна...

Скопје, 23 прил 2020Зголемувањето на акцизата на горивата за три денари за време на вонредната состојба и седум месеци по завршувањето коешто го одлучи...

СДСМ: Дополнителните средства од акцизата за горива одат директно во Буџетот...

Скопје, 22 април 2020Владата на Република Северна Македонија, согласно претходно направените анализи на Министерството за финансии и Царинската управа донесе уредба за времено и условено зголемување...

Акцизата на нафтените деривати зголемена, Владата и опозицијата со различни ставови

Владата ја зголеми цената на акцизата за нафтените деривати за три денари како мерка за справување со кризата предизвикана од корона вирусот.Средствата од зголемувањето...

(ВИДЕО) Акцизата на нафтените деривати се зголемува за три денари

За три денари се зголемува цената на акцизата за нафтените деривати во Република Северна Македонија. Оваа уредба со законска сила за примена на законот...

Акцизата на нафтата се зголемува за три денари

За три денари се зголемува цената на акцизата за нафтените деривати во Република Северна Македонија.Оваа уредба со законска сила за примена на законот за...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот