Tag: акција

Општина Центар почнува акција за мерење гласност во угостителските објекти

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар, по големиот број на пријави на граѓаните на општината, почнува акција за мерење на бучавата во угостителските...

Вашингтон акција: Прими вакцина, добиј џоинт

– Бесплатен џоинт марихуана ќе добијат возрасните во Вашингтон откако ќе се вакцнираат против коронавирусот. Државниот одбор за алкохолни пијалоци и канабис објави дека...

Акција за гаснење на гевгелиската дива депонија

– ТППЕ Гевгелија со помош на механизација од ЈПКД „Комуналец“ повеќе од една недела, поради ветерот кој секојдневно дува, сè уште се бори целосно...

Притвор од 30 дена за шесте осомничени во акцијата кај Прилеп

Судија на претходна постапка го прифати предлогот на Обвинителството и на сите шест осомничени кои беа спроведни во судот и им определи мерка притвор...

Салехи: Иран има право да преземе акции против терористите кои ја...

Шефот на иранската нуклеарна програма, Али Акбар Салехи, синоќа изјави дека Техеран го задржува правото да преземе мерки против извршителите на „терористичкиот“ напад врз...

Полицијата сè уште постапува по акцијата во скопско Арачиново

– Полицијата сè уште постапува во врска со акцијата од синоќа во скопско Арачиново, во која е запленета поголема количина марихуана, информира за МИА,...

Акција за чистење на плажите на Охридското Езеро

Во координација со Локалната самоуправа екипи на ЈП „Охридски Комуналец“ се спроведе акција за чистење на плажите на потегот меѓу автокампот „Љубаништа“ и реката...

Акција за отстранување на мрежи на лажни профили на Фејсбук

– Фејсбук отстрани мрежи на лажни профили преку кои се ширеле дезинформации и лажни вести од Иран, Русија и САД, пренесува Би-Би-Си.Поради кршење на...

Осма акција за дезинфекција на улици и јавни површини во Гевгелиско

– Забраната за движење во време на изминатиот полициски час, кој траеше од саботата попладне до утрово, цистерните на јавното комунално претпријатие и ТППЕ...

Во Гостивар започна акција за прибирање на лаптопи, мобилни телефони и...

Асоцијацијата на младински организации од Гостивар започна со кампањата за донирање на електронски апарати за ученици од социјално загрозени семејства. Со донирањето на вакви...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот