Tag: „Алфа“

Петровска: Министерот Чулев зборува невистини

Дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска, на својот фејсбук профил објави дека новиот технички министер на МВР, Наќе Чулев, не ја зборувал...

Владата на Груевски галантна кон Сител, Канал 5 и Алфа ТВ

Над 26 милиони евра добиле националните телевизии во земјава во периодот од 2010 до 2017 година од поранешната Влада на ВМРО-ДПМНЕ, а 95 отсто...

Мицотакис: Дадовме македонски јазик и македонски идентитет без да добиеме нешто...

Кое беше постојаното барање на скопската страна, поважно и од името? Македонскиот јазик и македонскиот идентитет. Ние го дадовме тоа и го дадовме без...

Ѕанакопулос: Промена на уставното име доколку сакаме да стигнеме до решение

Промена на уставното име е една од правните обврски за да се постигне договор, вели портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис...

За „Тортура“ ќе му се суди и на Сашо Мијалков

Апелацискиот суд во Скопје ја прифати жалбата на СЈО на одлуката на кривичниот суд, со која, поранешниот директор на УБК беше изземен од обвинението...

Коѕијас преферира име на словенски, без превод, со географска одредница

„Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а некако географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална одредница. Моја...

Тројно убиство во Скопје

Жител на скопското село Глумово денеска околу 10:00 часот извршил убиство на едно лице во село Глумово и две лица на влез во село...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот