Tag: Берлинале

Берлинале: „Златна мечка“ доделена на унгарски филм

Унгарскиот филм „On body and soul“ („За тело и душа“) на режисерката Илдико Енједи, е добитник на овогодинешната „Златна мечка“, соопштено е вечерва на...

Почна 67 филмски фестивал во Берлин

Меѓународниот филмски фестивал „Берлинале“ почна денес во главниот град на Германија.Почетокот на фестивалот, основан непосредно после Втората светска војна, беше со политичка конотација затоа...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот