Tag: берлин

Во Берлин автомобил влетал меѓу луѓе, над 30 се повредени, а...

Најмалку едно лице загина, а околу 30 се повредени откако автомобил влета меѓу луѓе во близина на црква во Берлин.Возилото налетало на луѓето при...

Берлин со апел за што е можно побрз почеток на преговорите...

Берлин денеска на 9 Мај – Денот на Европа излезе со јасна порака за брз почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија. Пораките...

Макрон планира да се сретне со Шолц на 9 мај во...

Францускиот претседател Емануел Макрон планира да го посети Берлин на 9 мај, каде ќе се сретне со германскиот канцелар Олаф Шолц, соопшти Елисејската палата.„Првото...

Огромен протест за поддршка на Русија во Берлин. Германците се бесни

Во неделата во Берлин се одржа протест против растечката нетрпеливост кон Русите во Германија, при што очигледно учествуваа поддржувачи на режимот на Путин, што...

Силно невреме во Германија: Хаос во Хамбург, вонредна состојба во Берлин

Бурата „Иленија“ во текот на ноќта ја погоди Германија, особено северните и источните делови, а зад себе остави паднати дрвја, уништени покриви на куќи......

Во Берлин почнува 72. Меѓународен филмски фестивал

Во Берлин вечерва почнува 72. Меѓународен филмски фестивал (Берлинале). За главните награди ќе се натпреваруваат 18 филмови.Фестивалот ќе биде отворен со филмот „Питер фон...

Украинците бесни: Германија им испраќа 5.000 шлемови

Германија испраќа 5.000 воени шлемови во Украина, што е јасна порака дека е на нејзина страна, објави министерката за одбрана Кристин Ламбрехт, но Украина,...

Русија подготвена за смирување со Украина

На состанокот во Париз за заживување на „Нормандискиот формат“, Русија вети дека повторно ќе се вклучи во тој процес, изјави извор близок до кабинетот...

Колапс на грејниот систем во Берлин

Над 90.000 домаќинства вчера во Берлин останаа без греење и топла вода. Според „Тагешпигел“, поради прекин на електричната енергија настанал проблем во термоелектраната „Ватефал“...

Нова Германија: Легален канабис, двојно државјанство, ќе гласаат и 16-годишници

Идната германска влада со канцеларот Олаф Шолц планира да направи големи општествени промени, од легализација на канабис и намалувањето на старосната граница за гласање...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот