Browsing: берлин

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вчеравечер пристигна во Берлин во државна посета. Посетата требаше да се случи минатата година, но беше…

Шеесет години откако заживеа, малиот комунистички источногермански автомобил „Трабант 601“, кој се прослави во времето на падот на Берлинскиот ѕид,…

После минатогодишните немири и поради тензијата во заедницата предизвикана од војната во Газа, полицијата во Берлин планира голема операција за…

Државното обвинителство во западниот германски град Гисен денеска покрена обвинение против 98-годишен поранешен чувар во концентрациониот логор Заксенхаузен. „Обвинетиот се…