Tag: Беса

Министерот Бочварски си заминува од „транспорт и врски“!?

„За одговорноста за автобуската несреќа има институции што работат и истражуваат, на крај ќе дадат одговор каде бил пропустот и согласно тоа секој ќе...

Хоџа: Не сакам да бидам министер во Влада кога еден од...

Продолжуваат внатрепартиските консултации во БЕСА до утврдување на конечното решение за наредните чекори на партијата, рече генералниот секретар на партијата, Аријанит Хоџа на прес...

Џафери ќе ги распише локалните избори

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска треба да ги распише локалните избори, кои ќе се одржат на 17 октомври годинава.Иако кампањата почнува три недели...

Собранието ќе го утврдува бројот на потпретседатели

Собранието денеска ќе ја одржи втората седница на која на дневен ред е Предлог-одлуката за утврдување на бројот на потпретседатели. Пред седницата се очекува...

Економијата е главниот адут на СДСМ за изборите во април

Сто илјади нови работни места и раст на платите, Грижа за сите, Ред дисциплина и правда, Ние сме НАТО одиме кон ЕУ и Сите...

СДСМ и Беса ги утврдуваат заедничките кандидатски листи за изборите

Покрај изборот на кандидати кои би се нашле на изборните листи на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 12 април, во СДСМ паралелно се...

Следната недела ќе се знаат кандидатските листи за претстојните парламентарни избори

В понеделник по Конгресот на СДСМ ќе бидат познати изборните листи за престојните предвремени парламентарни избори, закажани за 12 април. На огласот се пријавиле...

СДСМ и БЕСА заеднички ќе настапат на парламентарните избори

– СДСМ и БЕСА вчера формираа предизборна коалиција, и заеднички ќе настапат на превдремените парламентарни избори на 12 април, со што за првпат се...

Заев: Беса првата албанска партија што го надмина концептот за постизборни...

„Движењето Беса е првата албанска партија што го надмина амортизираниот концепт – етничките гласови да се употребуваат како бројка за постизборни калкулации за учество...

Дескоска: Алијансата за Албанците и Беса даваат поддршка СЈО да биде...

Албанските опозициски партии Алијанса за Албанците и Беса на денешната средба во Собранието со премиерот Зоран Заев и министерката за правда Рената Дескоска изразиле поддршка...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот