Tag: бионтек

Угур Шахин: Вакцините против Ковид-19 сами по себе нема да ја...

Извршниот директор на германската компанија „Бионтек“, која е еден од производителите на вакцината против Ковид-19 – Фајзер/Бионтек, изјави дека раните податоци за ефикасност на...

„Бионтек“ годинава очекува 17 милијарди евра приход од вакцини

Германскиот производител на вакцини „Бионтек“ денеска објави дека позитивното работење во периодот од јануари до октомври годинава, главно со продажба на вакцината против ковид-19,...

Основачите на Бионтек за короната: Вирусот со текот на времето ќе...

Основачите на „Бионтек“, Озлем Туреци и Угур Сахин во интервју за Дојче Веле велат дека не се воопшто разочарани што не добија Нобелова награда...

Истражување: Пациентите на хемотерапија имаат подобар имунитет после третата вакцина

Новото истражување помага да се квантифицира подобрувањето на заштитата од корона вирус постигнато со трета доза на вакцина Фајзер / Бионтек кај пациенти заболени...

Шведска го прекинува вакцинирањето со „Модерна“ за помлади од 30 години

Шведска ќе ја суспендира вакцината на „Модерна“ против корона вирусо за лица родени 1991 година и подоцна, после извештајот за можни ретки нуспојави, како...

Озлем Туречи: Коронавирусот ќе остане меѓу нас уште неколку години

Во изјава за американската телевизија Си-Ен-Би-Си, Туречи нагласи дека светот сè уште се бори против коронавирусот и дека компанијата, која заедно со „Фајзер“ ја...

Се проценуваат податоци за трета доза на вакцината Фајзер

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека ги проценува податоците за третата или засилувачка доза на вакцината Фајзер/Бионтек против Ковид-19, која се дава шест...

Профитот на „Фајзер“ зголемен со импресивни 59 проценти во вториот квартал

Силната продажба на вакцината против Ковид-19 и други лекови му помогна на „Фајзер“ да го удвои приходот во вториот квартал од годината и да...

Фајзер“ и „Бионтех“ бараат дозвола за трета доза против Ковид-19

„Фајзер и Бионтех имаат намера да побараат овластување во наредните недели за да дадат трета доза од нивната вакцина против Ковид-19. Ова се наведува...

Г-7 ќе подели една милијарда дози вакцини

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека лидерите на Г-7 се обврзаа да поделат една милијарда дози вакцини против корона вирусот со сиромашните земји...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот