Tag: битиќи

Битиќи: „Отворен Балкан“ е шанса за сите, да ја оставиме регионалната...

Да ја оставиме зад нас регионалната конкуренција и да појдеме напред заедно со силната регионална конкурентност, порача вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи од...

Битиќи: Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата...

Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите бидејќи за тоа се обезбедени средства, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања...

Битиќи: Владата е согласна дека треба и ќе има покачување на...

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерката за труд и социјални прашања, Јована...

Битиќи: Топлинска енергија ќе биде испорачана до крајот на грејната сезона

Топлинска енергија ќе биде испорачана до крајот на грејната сезона, уверува потпретседателот на СДСМ и кандидат за вицепремиер за економски прашања Фатмир Битиќи, кој...

Битиќи: Луѓето не зборуваат за транспарентност оти тоа го имаат, зборуваат...

Вчера се поддржа предлогот на новиот претседател на СДСМ Димитар Ковачевски и денеска тој состав влегува како предлог во Собранието, па до недела би требало да...

Битиќи: Во 2022 години поддршката за компаниите ќе биде за 30...

Следната година, механизмите како што се Гарантниот фонд, Зелениот инвестициски фонд, поддршка на извозните компании итн. ќе треба да акумулира портфолио од околу 150...

Битиќи за „Утрински брифинг“: Наскоро ќе добиеме нова влада предводена од...

Потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи за „Утрински брифинг“ истакна дека во период кога треба да се донесе државниот буџет, кога за жал ни претстои...

Битиќи и министерот Нуредини на промоција на заеднички проект на ГИМ...

 Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за животна средина и просторно...

Битиќи: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на...

“Условите за започнување на нов бизнис и создавање на старт-апи се подобруваат, а младиот претприемач полека, но сигурно, го зазема централното место во домашната...

Битиќи: Законот за отпис на камати ќе им помогне на повеќе...

Сметам дека во овој период особено во период после пандемијата со Ковид-19 и те како е важно да биде донесен законот за отпис на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот