Tag: БиХ

Патувања без ПЦР тест и во Косово, за Србија, Црна Гора...

Македонските државјани можат да патуваат во Косово без приложување негативен ПЦР тест, додека таа обврска останува и понатаму за влез во Србија, Црна Гора...

Пад на извозот во БиХ за една милијарда КМ во првите...

Од јануари до јули 2020 година, Босна и Херцеговина извезе вкупно стоки во вредност од пет милијарди и 96 милиони конвертибилни марки (КМ), што...

Македонската фудбалска репрезентација до 17 години на двомеч со БиХ

Македонската репрезентација за фудбалери до 17 години ќе одигра двомеч на гостински терен со соодветната селекцијата на Босна и Херцеговина.Избраниците на селекторот Драган Канатларовски...

Индекс за просперитет за 2019: Македонија е 54-та од 167 земји

Македонија е на 54-то место меѓу 167 земји опфатени со Индексот за просперитет за 2019 година кој го објавува лондонскиот Институт Легатум, врз основа...

ЕУ бара од БиХ итно затворање на мигрантскиот камп Вучјак

– Делегацијата на Европската унија во Босна и Херцеговина денеска се придружи на барањата на повеќе меѓународни организации за итно затворање на кампот на...

Македонската футсал-репрезентација одигра нерешено против БиХ

Македонската футсал-репрезентација вчера одигра 3:3 против Босна и Херцеговина на првиот контролен натпревар меѓу двете селекции одигран во Бихаќ.Нашата репрезентација два пати се враќаше...

Граѓаните на БиХ и Македонија од утре ќе патуваат само со...

Договорот меѓу Советот на министри на БиХ и Владата на Република Македонија за условите за патување на државјаните од двете земји стапува во сила...

Заев e Европска личност на годината

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во Сараево е прогласен за Европска личност на годината од Агенцијата за избор на најдобар менаџер...

Борисов: БиХ треба да земе пример од Бугарија, Македонија и Грција

Босна и Херцеговина треба да земе пример од Софија, Скопје и Атина, кои успеаја да ги надминат меѓусебните разлики и да потпишат договори за...

Џафери-Звиздиќ: Пoдобра соработка меѓу парламентите на Македонија и БиХ

Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери, денеска се сретна со претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина Денис Звиздиќ.Посетата ја оцени како...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот