Tag: блаце

МВР: Одделот за внатрешна контрола веќе работи на расчистување случај со...

Одделот за внатрешна контрола во координација со надлежното обвинителство уште од ноќеска интензивно работи на расчистување и санкционирање на случај со земање на мито...

Пронајдена марихуана во вредност од над 500.000 евра во дебарско

Денеска во 01.05 часот на Банишко поле, во близина на граничната линија со Република Албанија, во атар на село Аме, дебарско, полициски службеници од...

Дванаесет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце

Денеска се одбележуваат дванаесет години од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа единаесет припадници од составот на воздухопловниот Винг, кога армиски хеликоптер Ми-17 се...

Потешко повредената патничка во сообраќајката во Србија останува во болница, останатите...

Сите патници од сообраќајната несреќа што се случи утринава на патот Блаце – Белољин во Србија, во која автобус со македонски регистарски таблички се...

Автопатот Скопје-Блаце ќе биде изграден пред 2023 година

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска појасни дека е даден рок од три години за изградба на автопатот Скопје-Блаце поради опфатот на...

11 години од хеликоптерската несреќа кај Блаце

Во спомен на единаесетте припадници на воздухопловната бригада (вбр) на АРМ кои загинаа во хеликоптерската несреќа пред единаесет години, денеска беше положено цвеќе на...

Наскоро ќе биде пуштена делницата Неготино-Демир Капија

До средината на јуни се очекува да биде пуштен патот од Неготино до Демир Капија, а кон почетокот или крајот на август обратната делница...

Османи: Од Скопје до Приштина ќе се патува за помалку од...

Во просториите на Секретаријатот за европски прашања се одржа првиот Министерски состанок на кој се разгледаа можностите и се идентификуваа првичните чекори за навремена...

Сугарески: Ќе се потпишуваат два анекса за автопатот Кичево-Охрид

На кинеската компанија Синохидро најверојатно ќе предложиме два анекса на договорот за автопатот Кичево-Охрид. Првиот ќе биде за продолжување на рокот за градба за...

Заев-Харадинај:Отвораме нови можности за унапредување и продлабочување на меѓусебните односи

Премиерот Зоран Заев во рамки на официјалната посета на Косово денеска имаше билатерална средба со премиерот на Република Косово, Рамуш Харадинај, на која двете...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот