Tag: блинкен

Средба Пендаровски со Ентони Блинкен, државен секретар на САД

Претседателот Стево Пендаровски, на маргините на НАТО Самитот оствари кратка средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен.Претседателот Пендаровски ја истакна важноста на американската...

Блинкен повика на брз влез на Северна Македонија во ЕУ

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен разговараше со премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски, јавија синоќа од американскиот Стејт департмент.Секретарот Блинкен му честиташе на премиерот...

Блинкен за санкциите: Ќе ја ограничиме способноста на Русија да води...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека финансиските санкции наметнати од Јапонија кон Русија, заедно со санкциите од другите сојузници и партнери, ќе помогнат...

Блинкен ја откажа средбата со Лавров

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен објави дека ја откажал средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, закажана за в четврток.Блинкен на заедничката...

Блинкен потврди дека САД не сакаат да го купат Гренланд

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, вчера потврди дека САД не сакаат да го купат Гренланд, откако оваа идеја пред две години ја изнесе тогашниот...

Блинкен на турнеја низ северна Европа

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен денеска ја почна својата турнеја низ северна Европа во чиј фокус ќе бидат климатските промени на Арктикот и...

Џонсон и Блинкен се заложија за глобална вакцинација против Ковид-19

Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот државен секретар Ентони Блинкен се согласија дека е потребна глобална вакцинација против Ковид-19 за да се стави крај...

Блинкен: Ќе има последици доколку дојде до руска агресија во Украина

Русија ќе сноси последици доколку изврши агресија во Украина, предупреди американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, и ја изрази американската загриженост за акумулацијата на руски...

Блинкен: Кина е закана за светската стабилност

– Дејствувањето на Кина е закана за поредокот заснован на прописите кои гарантираат светска стабилност, изјави синоќа американскиот државен секретат Ентони Блинкен на почетокот...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот