Tag: блокада

Генералниот штрајк на ССМ продолжува со блокада на влезот на Скопје...

Синдикалниот притисок за исполнување на нивните барања во рамки на генералниот штрајк за линеарно зголемување на платите од 2.806 денари за секој работник да...

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ го блокира Собранието од политички причини

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оцени дека само ВМРО-ДПМНЕ го блокира Собранието, а не целата опозиција, како и дека тоа го прави од политички причини,...

Блокадата на Собранието според опозицијата ефикасна, за власта неуспешна

Работата на Собранието на Република Северна Македонија изминатите три дена се одвива со најавените активности на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за активна блокада, преку реплики, барања...

Калеска-Ванчева: Најавата за блокада на Собранието е спротивна на заложбите за...

Блокада на Собранието е спротивна на заложбите за владеење на правото. Се надевам дека опозицијата сепак ќе го сфати моментот и важноста од донесување на...

Заев: Шансите за тргање на бугарската блокада ќе се зголемат по...

Сметам дека 50 проценти од шансите за тргање на блокадата ќе се зголемат по изборите. И во Бугарија и во Северна Македонија имаме избори....

СДСМ: Обидите на ВМРО-ДПМНЕ за блокада нема да ги закочат реформите...

ВМРО-ДПМНЕ повторно најавуваат нови обиди за референдум и блокада на реформите во образованието и дигитализација на наставниот процес откако им се случи фијаско со...

СДСМ со апел до ВМРО-ДПМНЕ: Не работете на штета на граѓаните

По средбата на претседателот Зоран Заев со Христијан Мицкоски пред еден месец беше договорено пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието да се откажат од блокади...

Твитер загуби 5 милијарди долари откако го блокираше Трамп

Вредноста на акциите на Твитер паднаа вчера за 12,3 отсто откако американскиот претседател Доналд Трамп доби трајна забрана од оваа платформа.Откако во петокот затвори...

Бугарската блокада го стопира европскиот пат на Северна Македонија

Петнаест години откако ЕУ и го додели на земјава статусот на кандидат за членство во Унијата, во март годинава Европскиот совет донесе одлука за...

Бугарија ја блокираше преговарачката рамка за С. Македонија, ЕУ не се...

Како што се очекуваше Бугарија стави вето за одржувањето на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија, и со тоа го попречи носењето одлука и за Албанија, германското претседателство меѓутоа уверува дека стартот на процесот е прашање само...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот