Tag: блокирање

Захарова: Ќе ги протераме западните новинари доколку Јутјуб ги блокира брифинзите

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова денеска предупреди дека новинарите од западните земји ќе бидат протерани од Русија доколку Јутјуб го...

Виза и Мастеркард ги блокираа картичките на санкционираните руски банки

 Меѓународните платежни системи Виза и Мастеркард ги блокираа картичките издадени од руски банки и нивните подружници, кои се на списокот со санкции.„Виза веќе почна да ги спроведува релевантните санкции и ги блокираше картичките на овие банки…“ објави на Фејсбук во вторникот поотпретседателката на Виза за ЗНД и Југоисточna Европа...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ блокира Закон за поголеми плати за наставниците

Соопштение за јавностВМРО-ДПМНЕ го достигна врвот на деструкција со блокирањето на законот за поголеми плати на 27.000 наставници кој очигледно не го прочитале.Ако се...

„Политико“: Врзан јазик – бугарскиот проблем со јазикот го блокира патот...

После 15 години фрустрација, Северна Македонија конечно доби зелено светло од ЕУ оваа година да ги започне разговорите за членство – за да најде...

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија.Парламентот...

Фејсбук тестира функција за блокирање одредени зборови во нашите профили

Некогаш имаме потреба да избришеме пораки од ѕидот на нашиот фејсбук-профил, бидејќи не сакаме да ги видат другите корисници. Во некои ситуации, содржината можеби не е...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот