Tag: богатство

Планинар на Мон Блан пронајде ковчег со богатство

Ковчег со смарагди, рубини и сафири со децении закопан во глечер на францускиот Мон Блан конечно е поделен меѓу планинарот кој го пронајде и...

Франција му врати на Бенин богатство украдено во 19 век

Денеска Франција свечено му врати на Бенин 26 предмети од богатството на кралството Абоме кои колонијалните војници го украле во 19 век, што претставува...

Првпат после 30 години, Гејтс падна под второто место на Форбс

Косопственикот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, првпат во последните триесет години не се наоѓа на едно од првите две места на листата на најбогати луѓе...

„Форбс“: Богатството на Маск се зголеми за безмалку 10 милијарди долари

Богатството на сопственикот на компанијата „Тесла“ – Илон Маск, на крајот на минатата недела се зголеми за 9,9 милијарди долари, објави „Форбс“.Тоа, како резултат...

Богатството на Закерберг надмина 100 милијарди долари

– Нето вредноста на богатството на извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг првпат надмина 100 милијарди долари, откако акциите на социјалната мрежа се искачија...

Од музеј во Дрезден украдено богатство вредно милијарда евра (ВИДЕО)

Крадци рано утринава влегоа во музеј во Дрезден и украдоа богатство чија вредност во старт се проценува на речиси една милијарда евра. Засега е познато...

Џорџ Сорос и други милијардери бараат данок на богатство во САД

Некои од најбогатите луѓе во САД бараат данок на богатство (данок на имот). Меѓу нив се и милијардерот Џорџ Сорос, наследничките Реган Прецкер и...

Бил Гејтс повторно со богатство над 100 милијарди долари

Состојбата на основачот на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс надмина 100 милијарди долари. Тоа се случува првпат од 1999 година, пишува „Форбс“.„Состојбата на Бил Гејтс...

Кајли Џенер – најмлада милионерка по Форбс

Кајли Џенер, благодарение на својот бренд „Кајли козметика“, чија вредност сега е 800 милиони долари, на патот е да стане најмлада милионерка која сама...

УБС сеуште е водечка банка за управување со приватен капитал

Швајцарската УБС во 2016 година ја задржа позицијата на водечка банка во светот за управување со приватен капитал, со средства под управување од 2.600...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот