Tag: богојавление

Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Богојавление – Водици

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква –...

Православните верници го слават Богојавление – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век.Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите...

Честитка од претседателот Иванов по повод големиот христијански празник Богојавление –...

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква -...

Заев на Водици во Струга: Стружани се пример за соживот и...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денес присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во СтругаПоздравувајќи ги присутните граѓани...

Талат Џафери со честитка по повод верскиот празник Богојавление – Водици

Претседателот на Собранието на РМ, упати честитка во која на православните христијани им го честиташе верскиот празник Богојавление – Водици.„Ми причинува особена чест од...

Христијан Мицкоски со честитка до поглаварот на МПЦ по повод празникот...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска по повод верскиот празник Богојавление – Водици упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија,...

Заев: Нека ни е честит и вековит, големиот христијански празник Богојавление...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, по повод верскиот празник Богојавление – Водици, упати писмо со честитки до Г.Г. Стефан, Архиепископ на...

Охрид подготвен за утрешниот Богојавленски водосвет – Водици

Снегот што во текот ноќта падна во Охрид доколку потрае само ќе го увеличи утрешниот голем црковно-народен собир по повод православниот празник Богојавление -...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот