Tag: Божик

г.г. Стефан: Човекот е премал и немоќен да ѝ се спротивстави...

„Радосниот празник на Христовото рождество е спасоносниот ден во кој се помириja небото и земјата и денот кога Синот Божји, Кој вечно се раѓа...

Католичките верници ширум светот го слават Божик

Католичките верници ширум светот денеска го слават Божик во малку поинаква атмосфера, без големи семејни собири поради пандемијата на коронавирусот.Празникот што го слави раѓањето...

СЗО: Останете дома за Божик

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика луѓето да останат во своите домови за Божик.Директорот на регионалната канцеларија на СЗО за Европа, Ханс Клуге ги...

Обичајот „Дева“ пред Божик уникатен во Крушево, па дури до Витлеем

Убаво, празнично е пред Божик во Крушево.Така беше на петти јануари во вечерните часови во центарот на Крушево.Веселата атмосфера и покрај студеното време, посната...

Од „Бигорски“ порачуваат: „Бадниково гранче“ не е христијански обичај

Бигорската обител пред престојните празници објави ставови во врска со т.н.бадниково гранче.Од таму наведуваат дека во народната традиција, празнувањето на христијанските празници е секогаш...

Спасовски во посета на Манастирот „Св.Наум“ на Шапка

Претседателот на техничката влада Оливер Спасосвки денеска престојуваше во посета на манастиорот „Св.Наум“ на Попова Шапка.„Секогаш со голема радост го посетувам манастирот на Попова...

Првиот ден на Божик, 7 јануари, неработен за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 7 јануари 2020 година (вторник), првиот ден на Божик според православниот календар, е неработен ден за...

Илјадници верници во Витлеем го прославија Бадник и Божик

Илјадници христијански верници синоќа се собраа во Витлеем каде што се родил Исус, по повод Бадник и прослава на Божик по Грегоријанскиот календар.Во Црквата...

Честитка на Заев до католиците за Божик: Во мир и спокојство...

Премиерот Зоран Заев во писмо до бискупот скопски и апостолски егзарх на Католичката црква во Северна Македонија, Киро Стојанов, нему и на верниците од...

Словенија пред еден од најтоплиот Божик во последните 70 години

Граѓаните над Словенија се пред еден од најтоплиот Божик во последните 70 години. Според прогнозите на метеоролозите за време на празникот, на некои места...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот