Tag: божиќ

Џафери: Меѓусебната почит, разбирањето и сплотеноста се должност на секој од...

„Празничното обединување на семејствата, споделувањето на убавите зборови и благородните мисли, солидаризирањето со помалку среќните, било да се тие блиски или далечни, познати или...

Заев: Да ги отвориме срцата за добрини, разбирање и слога

Нека е честит и за многу години Бадник, предвесникот на Христовото раѓање, посака премиерот во оставка, Зоран Заев, на Фејсбук.„Денешниот ден, кој традиционално го...

Мицкоски: Сплотени и со верба во Бога да работиме за подобро

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан, упати писмо со честитки по повод...

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Првиот ден на Божик – 7 јануари (петок), според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.Како што соопшти Министерството...

Заев го честиташе католички Божиќ: Да им подадеме рака на оние...

„Денешниот ден, Христовото раѓање – Божиќ, е вечниот симбол на нашата надеж, дека Бог е со нас и дека преку вербата, можат да се...

Честитка на Џафери за католички Божиќ: Ширењето позитивни мисли е должност...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во свое и во името на пратениците упати честитка до католички верници по повод големиот христијански празник – Божик.„Празниците...

Шпанија ги заострува мерките: Полициски час поради „омикрон“

Североисточната шпанска покраина Каталонија доби судско одобрување за воведување на ноќен полициски час, додека Мадрид дели милиони тестови за да спречи понатамошно ширење на...

Сицилијански надбискуп им „го украде“ Дедо Мраз на децата: „Тој не...

Нотската бискупија на југоистокот на италијанскиот остров Сицилија им се извини на родителите откако минатата недела монсињор Антонио Сталиано на група деца им рекол...

Скандалозна желба на американски конгресмен: „Дедо Мраз, донеси ни муниција!“

Американски конгресмен во саботата објави скандалозна фотографија на која тој и неговото семејство позираат вооружени со автоматски пушки околу новогодишна елка, само неколку дена...

„АББА“ испеа Божиќна песна

Членовите на култниот шведски бенд запеаја заедно по 40 години. Новата Божиќна песна на „АББА“ „Мали работи“ (Little Things) е достапна како сингл на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот