Tag: Боко Харам

Припадници на групата Боко Харам отруени во затвор во Чад

–  Четириесет и четири припадници на екстремистичката група Боко Харам починале во затвор во Чад, најверојатно откако биле отруени со непозната супстанца, соопшти денеска...

Боко Харам уби 18 фармери и грабнаа девет жени

Властите во Чад соопштија дека припадниците на екстремистичката група Боко Харам од Нигерија убија 18 фармери и грабнаа девет жени. Напаѓачите, како што соопштија властите,...

Спречена серија напади на Боко Харам

Разузнавачката служба на Нигерија денеска соопшти дека спречила голем план на екстремистичката група Боко Харам да изврши координирана серија напади во таа држава за...

Боко Харам ослободи ученички

Осумдесет и две нигериски ученички кои неодамна беа ослободени, после повеќе од три години заробеништво од страна на Боко Харам, денес се вратија кај...

Боко Харам ослободи 21 од над 200 киднапирани ученички

Припадниците на Боко Харам ослободија 21 ученичка, кои се дел од оние кои во 2014 година беа киднапирани од градот Чибок во Нигерија, јавува...

Водачот на Боко Харам „умре“ шест пати

Лидерот на исламистичката група Боко Харам, Абубакар Шекау, шест пати ја демантираше својата смрт. Сега објави снимка со која ги отфрла тврдењата на светските...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот