Tag: болест

Идентификуван ген кој ја намалува сериозноста на болеста предизвикана од Ковид...

Научниците идентификуваа ген кој ја намалува сериозноста на болеста предизвикана од Ковид за 20 проценти, што ќе помогне да се создадат нови лекови за...

Данска ги укинува сите мерки

Од денеска Данска ги укинува сите останати мерки воведени за да се спречи ширењето на корона вирусот, што е потег што се објаснува со...

Повторно шпекулации за здравјекто на Ким Јонг Ун

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, повторно ги поттикна шпекулациите за своето здравје, откако неодамна објавените фотографии сугерирале дека тој многу ослабел.Фотографиите се...

Индиските здравствени власти отворија истрага за непознатата болест од која за...

Официјални лица во Индија ја испитуваат причината за неидентификувана болест поради која повеќе од 140 лица беа хоспитализирани за време на викендот.Пациентите, од Елуру...

Ангелов: Нема потреба од паника во моментот, болеста е под контрола

„Доколку се зголеми бројот на болни и притисокот врз болничките капацитети, приморани сме да ги користиме капацитетите на приватните здравствени установи и откако ќе...

Црна Гора во паника: Се појави ретка болест, ги напаѓа децата

Паразитското заболување лајшманиоза, кое го пренесуваат комарци, се појави и во Колашин. Ова заболување е смртоносно за кучиња, кои неоходно е да се „успијат“...

Строга проверка на пилотите од 2020 година

Европската унија воведува ново правило кое подразбира построга проверка на менталното здравје на пилотите, а на сила ќе стапи во 2020 година. Како што пренесува...

Лејди Гага ги откажа концертите поради здравствени причини

Американската пејачка Лејди Гага ги откажа последните 10 концерти во рамки на светската турнеја поради здравствени проблеми.Поп ѕвездата на Твитер објави дека поради силни...

Лекарите советуваат дека се неопходни минимум седум часа ноќен сон

Без воздух можеме да живееме околу три минути, без вода три дена, а без храна 21 ден. Покрај основната потреба за воздух, вода и...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот