Tag: болница

Единаесет новороденчиња изгореа во пожар во болница во Сенегал

Единаесет новороденчиња загинале во пожар што го зафатил неонаталното одделение на регионална болница во сенегалскиот град Твауан, околу 120 километри источно од главниот град...

Пожар во солунска болница

Во болница во грчкиот град Солун, утринава изби пожар во кој едно лице го загуби животот, соопшти тамошната противпожарна служба. Според истиот извор, телото е...

Пожар во болница во Будимпешта, еден загинат и двајца повредени

Едно лице го загуби животот денеска, а две се повредени во пожар во болница во центарот на Будимпешта, соопштија властите.Според портпаролката на унгарската...

„Омикрон“ носи помал ризик од хоспитализација од „делта“!?

Една студија спроведена на престижниот лондонски „Империал колеџ“ сугерира дека новата ковид-19 варијанта, „омикрон“, која забрзано се шири, носи малку помал ризик на хоспитализација...

САД: Управата на болница во Бостон отпушти речиси 200 невакцинирани работници

Речиси 200 вработени во болница во американската сојузна држава Масачусетс се отпуштени поради тоа што во одредениот рок не се вакцинирале против коронавирусот, јави агенцијата Анадолија.Станува збор за...

Хоспитализираните во „Пирогов“ се во стабилна состојба, еден денеска ќе биде...

Сите пациенти повредени во автобуската несреќа на автопатот Струма се во стабилна општа состојба, и нема опасност по нивните животи, соопшти денеска болницата „Пирогов“.Вчера...

МИА: Изјави пред болницата Пирогов во Софија (во живо)

МИА во живо од изјавите на премиерот Зоран Заев и министрите за здравство и надворешни работи Венко Филипче и Бујар Османи од болницата Пирогов...

Терористички напад: Експлозија кај болница во Ливерпул, има загинати

Тројца мажи се уапсени заради сомневање дека извршиле терористички акт во кој се случила експлозија пред болница во Ливерпул, објави британската полиција. Уапсените се...

Чешкиот претседател на интензивна нега

„Претседателот на Чешка, Милош Земан, е сместен на Одделот за интензивна нега, а дијагнозата нема да биде објавена без негова согласност“, соопшти директорот на...

Шест лица настрадаа во пожар во Русија, меѓу нив две деца

Шест лица го изгубија животот во пожар кој изби во приватна куќа во градот Курган во Уралската област, а меѓу нив и две деца,...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот