Tag: бомбашки

Авганистан: Бомбашки напад врз гувернер, загинаа осум лица

– Во самоубиствен напад со автомобилбомба, чија цел бил гувернерот на авганистанската провинција Лагман, Рахматула Јармал, загинаа осум лица, а 30 се повредени. Гуверенерот...

Најмалку 12 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Могадишу

Најмалку 12 лица загинаа денеска при експлозија на автомобил бомба крај безбедносен пункт во сомалискиот главен град Могадишу.Полицискиот претставник Ахмед Башане за ДПА изјави...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот