Tag: Босфор

Хрватски танкер го блокираше Босфор

Сообраќајот низ Босфор во Истанбул денес беше запрен заради танкер кој ја загуби контролата, јави турската телевизија „НТВ“. Според наводите во прилогот, танкерот „Рава“, којшто...

Товарен брод заринка на брегот кај Истанбул, затворен Босфорскиот теснец

Товарен брод заринка на брегот во Истанбул, јави Си-Ен-ЕН Турк.Засега нема информации за жртви или повредени во инцидентот, поради кој е затоворено целото пристаниште...

Првиот товарен воз од Кина мина низ тунелот под Босфор

„Кинескиот товарен воз „China Railway Express“, што од Кина тргна на пат за Европа, утринава мина низ тунелот Мармарај, под Босфор, и од азискиот...

Се сруши зграда во Истанбул

Во драмата со забрзана потрага за преживеани после рушењето на нелегално доградената осмокатница во азискиот дел од најголемиот град на Босфорот, Истанбул, после пронаоѓањето...

Иванов ќе учествува на 9. Самит Босфор во Истанбул

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од денеска престојува во работна посета на Република Турција, по повод учеството на 9. Самит Босфор, што...

Ердоган: Политичката независност зависи од економијата и технологијата

Политичката независност е осудена да биде само на хартија, доколку не е поддржана од економијата и технологијата, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во...

Босфор беше затворен заради преминување на гигантски брод

Протокот Босфор денеска беше затворен за сообраќај поради преминувањето на гигантскиот бродот „Пајониринг спирит“ што плови под знамето на Малта, јавија турските медиуми.Бродот ќе...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот