Tag: брашно

Бектеши: Се замрзнува маржата на лебот, шеќерот и зејтинот на 5,...

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за економија донесе Одлука за определување на највисока трговска маржа на основните прехранбени производи во трговијата...

Бектеши: Има доволна количина на брашно за потребите на домашниот пазар,...

Има повеќе од доволна количина на брашно во државата, млиновите имаат задоволителна количина на залихи за да ги покријат потребите на домашниот пазар. Нема...

Владата го ограничи извозот на одделни житарици, брашно, сончоглед и сончогледови...

Владата на Република Северна Македонија на својата 26-та седница донесе Одлука за ограничување на извозот на одделни стоки.Според оваа одлука се ограничува извозот на...

Ќе се укине забраната за извоз на брашно, залихи има, мелничарите...

Ќе се укине забраната за извоз на брашно што беше воведена поради вонредната состојба, одлучи денеска Министерството за економија по средбата со мелничарите.Како што...

Од Србија тргна извозот на 4.000 тона брашно за Северна Македонија...

-Првите испораки тргнаа од пред четири дена и се одвиваат добро, со мали застои, како што се проблеми со камионите и возачите, кои се...

Трговска војна меѓу Македонија и Србија

Србија од утре ќе воведе контрамерки кон Македонија поради отежнатниот увоз на брашно, најави денеска српскиот министер за трговија Расим Љајиќ.„Не можеме веќе да...

Проблеми при увозот на српско брашно

Контролните маркички за увоз на еден, два и пет килограми брашно да се лепат во Србија, а за пакувањата со 25 и 50 килограми...

Србија и Македонија во петок ќе го решаваат проблемот со брашното

Србија и Македонија во петок во Скопје ќе одржат состанок за надминување на проблемот со извозот на српското брашно во Македонија.Како што изјави српскиот...

Мануел Валс доби брашно во лице

Поранешниот премиер и сегашен кандидат за претседател на Франција беше нападнат во Стразбур. Врз него студент истури брашно додека минувал покрај кафетерија, велејќи му дека...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот