Tag: брејк

Нов триумф на Ѓоковиќ во Париз и нов светски рекорд

Новак Ѓоковиќ го совлада Данел Медведев во финалето на мастерсот во Париз со 4:6, 6:3 и 6:3 и така му се „освети“ за поразот...

Федерер без решение за Тим

Доминик Тим е овосезонска ноќна мора за Роџер Федерер. Австрискиот тенисер трет пат во оваа натпреварувачка година го совлада швајцарскиот ас, овој пат на...

Ѓоковиќ триумфално го почна завршниот Мастерс

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи денеска осмиот тенисер на светот, Матео Беретини, на почетокот на завршниот Мастерс турнир во Лондон со 2:0 во...

Кербер шампионка на Вимблдон

Германската тенисерка Анџелика Кербер ја освои титулата на Вимблдон, откако во финалето ја победи Американката Серена Вилијамс во два сета, 6:3 и 6:3. Кербер до...

Федерер е владетел на Вимблдон

Рекордите постојат за да се рушат, а во тенисот тоа никој не го прави толку добро како Роџер Федерер. Исклучителниот Швајцарец се закити со...

Федерер се избори за 11-то финале на Вимблдон

Роџер Федерер се пласира во своето 11-то финале на Вимблдон, каде ќе се бори за рекордната осма титула на овој турнир и рекордна 19-та...

Ѓоковиќ го освои турнирот во Истборн

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ на дебитанскиот настап во Истборн дојде до трофејот.Французинот Жил Монфис ниту во 14 пресметка не успеа да слави против...

Рим: Ѓоковиќ во полуфинале

Новак Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето на турнирот во Рим. Српскиот тенисер и во вториот ден на мечот со Хуан Мартин дел Потро беше...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот